Čtyřicet let tábora v Přešovicích

Léto má každý člověk spojené s dovolenými a spoustou příjemných zážitků. Zřejmě každý z nás vzpomíná hlavně na ta léta, kdy jsme jako děti řádili v lesích v rámci různých letních táborů. Naštěstí tato krásná tradice přetrvává až do dnešních let a vypadá to, že jen tak nevymizí. Důkazem toho byl letošní jubilejní 40. ročník gymnastického tábora TJ Sokola Šlapanice v Přešovicích. Rodiče, kteří posílají svoje děti na tento tábor, vidí perfektně připravenou a fungující organizaci. Ta se každým rokem setkává s enormním zájmem mladých táborníků. Ale bylo tomu tak vždy?

      Začátky celé povedené akce položili již v roce 1976 zakladatelé kroužku sportovní gymnastiky Majka Veselá, Jarek Vymazal a Viktor Smejkal. Hned v následujícím roce se uskutečnilo první letní soustředění. Právě tato soustředění pak položila základ dnešnímu táboru, jak ho známe my. První gymnastický tábor v Přešovicích se konal už dva roky po založení kroužku. Po celou dobu se však na louku sváželo gymnastické nářadí a tábory byly především ve znamení intenzivního tréninku. Samotná celotáborová hra byla spíše zpestřením a odměnou všem účastníkům.

Dalším milníkem se poté stal rok 1981. Právě v tomto roce se v Přešovicích na louce Bince zrodil první vlastní tábor šlapanického oddílu. V témže roce se vedení tábora na více než dvě desetiletí ujal trenér gymnastiky Ada Jebavý. „Ada jako dlouholetý trenér gymnastiky okolo sebe nevědomky zformoval celou generaci přátel, která vede tábor až do dneška,“ zavzpomínal na velkého táborového guru Roman Koplík. Byl to právě on, kdo se v roce 2003 ujal vedení celého tábora a o jeho organizaci se stará až dodnes. Až do letošního roku prošly táborem více než dvě tisícovky dětí. Ty za celou dobu fungování zažily také spousty extrémních situací. Výjimkou nebyly rozmary počasí v podobě povodní nebo naopak extrémních období sucha. V 80. letech zasáhly tábor například úplavice a nebo vši. I přesto všechno se však především díky píli všech táborových vedoucích mohou děti těšit na spoustu zážitkových akcí korunovaných propracovanou celotáborovou hrou, která má každý rok jiné téma. Děti si tak zahrály na Indiana Jonese, Avatara nebo se například staly součástí Středozemě v rámci celotáborovky s tématikou Hobita.

Kdo by však čekal, že i díky obrovskému zájmu účastníků si organizátoři pěkně namastí kapsy, ten se plete. Všem je dle slov pana Koplíka odměnou pobyt v nádherné přírodě a především úsměv na tváři nadšených dětí. „Všichni kdo prošli naším táborem, moc dobře ví, že nic se neudělá samo. Vše je potřeba postavit, vymyslet, vyrobit, uvařit, dovézt, naplánovat. A to především tak, aby byli všichni co možná nejspokojenější. Bez těchto lidí by gymnastický tábor nikdy nebyl tam, kde je teď a za to jim patří velký dík,“ dodává dlouholetý vedoucí na závěr.


A nám nezbývá, než se těšit až se v Přešovicích příští léto uskuteční další táborový ročník.

Michal Hladký

(HLADKÝ, Michal. Čtyřicet let tábora v Přešovicích. Šlapanický zpravodaj [online]. Město Šlapanice, 2017, 2017(5), 1 [cit. 2019–03–30]. Dostupné z: https://www.slapanice.cz/…ib/files.php?…)

Kontakt: Ing. Roman Koplík | info@taborpresovice.cz | rkoplik@centrum.cz | tel: 725 128 181