41. letní tábor sportovní gymnastiky Přešovice 2018

Když jste byli malí, hráli jste někdy deskové hry? A hráli jste i takové hry, které vás dokáží absolutně vtáhnout do děje? My ano, jednu takovou hru jsme si letos zahráli společně s dětmi na letním táboře, kde jinde než v Přešovicích.

To jsme se ale nejdřív na ten tábor museli nachystat. Od prvního do třetího červencového víkendu, jsme pracovali na louce Pod skalou. Při hrabání sena jsme se nechali spalovat teplým letním sluncem, postavili jsme stany, týpka a hangáry a už jen čekali, až to vše vypukne.

V půlce července, kdy máme všichni školu už z hlavy vyhnanou a prázdniny užíváme plnými doušky, vyrážíme na tu „naši” louku. Autobus se vydá na cestu, směr Přešovice. Cesta na tábor vždy utíká rychle, pobavíte se se starými kamarády, poznáte nové tváře a než stačíte mrknout, jste na místě.

Po zabydlení stanů si každá dvojice vedoucích svolá své družstvo a hrají se nějaké hry na seznámení. Než se nadějeme, je svačina, pak večeře a první velice hektický den je za námi. A i přes to, že se někdy nevyhneme pár slzičkám, všichni usnou raz dva. Druhý den večer je první zahajovací táborák, tam se děti dozvědí, co je čeká za celotáborovou hru. Letos jsme se trošičku nechali inspirovat dřívějšími tématy, i když jsme si to zase udělali trošku po svém. Děti se dozvěděli, že jistá Li ána, dívka z indické džungle vychovávaná vlky, našla cestovatelský deník dvou neznámých anglických badatelů, tito nezvěstní vědci se pokoušeli zmapovat neznámá území džungle a nešťastnou náhodou se dostali do potíží.

Příštího dne se děti vydali po stopách deníku a našli hru zvanou Jumanji a s ní i dva vědce Oleho a Thea. Jednotlivá družstva pak v dalších dnech házela kostkou a hra vždy předpověděla nová a nová nebezpečí a dobrodružství. Každý den postupovaly děti hlouběji a hlouběji do džungle a čelily nejrůznějším nebezpečím.
Od komárů, opic, tygrů a krokodýlů až po nebezpečného indického Démona. Vždy se s nimi ale dokázaly vypořádat. Po celou tu dobu, kdy čelily takovým nepřátelům, poznávaly skrytá zákoutí džungle, kulturu indického obyvatelstva, byly blíž a blíž chrámu Jumanji. Nakonec se k němu přeci jen dostaly a všichni si
odnesli speciální zaslouženou odměnu. Samotná cesta je mnohdy důležitější než dosažený cíl. Hru si potom dva vědci odvezli zpět do Londýna, kde ji zakopali, aby už nikomu neuškodila.

Naši malí badatelé si z tábora odvezli spousty zážitků, nějakou tu upomínkovou placku, diplom a táborové
tričko. Kromě celotáborové hry máme ale na táboře vždy ještě spoustu nejrůznějších výletů, noční hry, olympiádu, karneval, táboráky, koupání v řece, ve které letos byla i voda (to bylo trošku neobvyklé překvapení), nějakou tu gymnastiku a předposlední den taky návštěvy rodičů. A to všechno dohromady utváří a dává řád 15 slunečním dnům plných pohody a radosti.

 A i když je to někdy náročné a za vším stojí velké úsilí a starosti všech vedoucích,…tak co si budem…, už teď se všichni těšíme na další tábor.

Za tábor sportovní gymnastiky
Žaneta Mašová

Kontakt: Ing. Roman Koplík | info@taborpresovice.cz | rkoplik@centrum.cz | tel: 725 128 181